Zawsze w dobrych rękach

Porady jeździeckie dla osób początkujących

×

Ostrzeżenie

Mean Menu style requires jQuery library version 1.7 or higher, but you have opted to provide your own library. Please ensure you have the proper version of jQuery included. (note: this is not an error)
nauka jazdy konnej

Koń jest zwierzęciem stadnym i szuka porozumienia z człowiekiem. Bardzo ważne jest, aby stworzyć relację w, której człowiek jest przywódcą - dobrym przywódcą. Twoja energia jest konia energią, nie może być odwrotnie. Prawidłowe osadzenie Was w siodle, wysyłanie łatwych w odczytaniu sygnałów oraz lekkość w pracy z koniem, to to do czego będziemy dążyć podczas zajęć. Oczywiście zawsze indywidualnie dobierając do Was trening.

Ubiór jeźdzca (Jak się ubrać?)

Przygotowując się do pierwszej jazdy proszę ubierzcie długie spodnie i pełne płaskie, o sztywnej podeszwie buty. To naprawdę ułatwi Tobie współpracę z koniem. Pozwoli dobrze oprzeć stopę w strzemieniu i ochronić łydkę przed otarciami. Nie potrzebujesz na początek profesjonalnego sprzętu. Kask wypożyczysz u nas na miejscu. Aha i bardzo ważne - uśmiech i pozytywne nastawienie najmilej widziane :)

Jeśli załapiesz już końskiego bakcyla zachęcamy do zakupienia specjalnej odzieży do jazdy konnej, która podwyższy komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy.

Nauka jazdy na koniu

Najtrudniejszy pierwszy krok...

Podczas pierwszych zajęć nie zasypujemy Was informacjami. Zależy nam na tym ,żebyś przede wszystkim dotknął konia,zbliżył się do niego czyszcząc go, poczuł się przy nim dobrze. Rozluźnił się i zapoznał z samym bujaniem w siodle. Postarał się znaleźć równowagę wykonując serię ćwiczeń naprowadzających na prawidłowy dosiad, i pozwalających zaufać koniu. Pamiętaj jak Ty mu zaufasz to i on Tobie. To wszystko odbywa się na doświadczonych , spokojnych koniach prowadzonych przez instruktora na lonży.

Do każdego tak naprawdę podchodzimy indywidualnie, bo każdy przyjeżdża z różnymi doświadczeniami z końmi, lub z całkowitym ich brakiem. Jeśli się boicie, stresujecie powiedzcie o tym. Zadawajcie pytania i pamiętajcie nie ma głupich pytań! Macie prawo nie wiedzieć, a my mamy obowiązek Wam odpowiadać oraz wprowadzać Was w koński punkt widzenia. Bardzo ważne jest to żebyś zdali sobie sprawę, że one nie są stworzone do tego żeby nas nosić na swoim grzbiecie, dlatego trzeba darzyć ich ogromnym szacunkiem za to, że to robią oraz uczyć się dosiadać ich tak, żeby nie robić im krzywdy. Bardzo zależy nam żebyś osiągnął porozumienie z koniem.

Gdy uznamy, że opanowałeś swoje ciało w stopniu wystarczającym w stępie i kłusie na lonży, nauczyłeś się rozpoznawać podstawowe zachowania konia odpinamy lonże i zaczynasz już indywidualną jazdę po okólniku. Ważne żebyś czuł się pewnie oraz bezpiecznie zanim zostaniesz puszczony wolno. Nigdy tego nie zrobimy jeśli sam nie będziesz gotowy :)

Jak zachować się przebywając wśród koni?

Zapoznaj się z podstawowymi zasadami

To co najważniejsze to spokój. Koń jest zwierzęciem bardzo wrażliwym na bodźce, a jego czas reakcji jest niemal zerowy dlatego tak trudno, nam ludziom uchronić się przed możliwym nieszczęśliwym wypadkiem. Zasady postępowania są bardzo proste:

  1. Zawsze słuchaj instruktora. Nie bój się zadawać pytań :)
  2. Używaj głosu. Zawsze zanim podejdziesz przywitaj się z nim, zwróć na siebie uwagę GŁOSEM. Upewnij się, że koń Cię zauważył
  3. Nie krzycz, nie biegaj , nie wykonuj niepotrzebnych gwałtownych ruchów gdy jesteś w pobliżu. Ważne jest żeby Twoje ruchy były płynne
  4. Czyszczenie, siodłanie czy zakładanie ogłowia zawsze zaczynaj od lewego boku konia
  5. Aby przejść na drugą stronę przodem nie podchodź pod szyją tylko o ile to możliwe przed głową konia, dotykając cały czas jego szyi lub łopatki albo obejdź go szeroko z tyłu
  6. Prowadź konia zawsze na lonży czy uwiązie po jego lewej stronie trzymając koniec lonży/uwiązu w lewej ręce, tak aby nie wlokła się po ziemi ani nie była zawinięta wokół Twoich dłoni
  7. Zwracaj uwagę na uszy konia. Gdy są położone płasko do tyłu oznaczają jego niezadowolenie

Są to podstawowe zasady. Więcej dowiecie się już bezpośrednio na lekcjach.

Punktualność

Bardzo prosimy i uczulamy Was na punktualność, ponieważ nasze konie nie stoją i nie czekają na Was tylko są sprowadzane z łąki. Również bądźcie na czas ze względu na osoby, które są umówione po waszej lekcji. Wiadomo, że zdarzają się różne sytuacje losowe, ale gdy tylko coś wydarzy się, prosimy o jak najszybsze poinformowanie nas telefonicznie o spóźnieniu czy nieobecności. Z góry dziękujemy.